News

Wymiana wentylatora w zasilaczu

Fanswap - gdy hałas jest nieznośny

Zasilacz komputerowy jest jednym z najbardziej niedocenianych podzespołów komputerowych. A to od niego zależeć będzie w głównej mierze stabilność komputera oraz to, czy nasz komputer „pójdzie z dymem” w razie jakiegoś zwarcia. Również od niego często zależne jest natężenie hałasu wydobywającego się z komputera – o czym wiele osób zapomina.

Topowe serie zasilaczy, które są praktycznie bezgłośne, kosztują krocie i rzadko kiedy stać kogoś na wydatek rzędu 250-600 zł. Często zdarza się również tak, że osoby mające dobre zasilacze męczą się z hałasem, gdyż w trakcie kilkuletniej eksploatacji wentylatory zaczynają wydawać z siebie nieprzyjemne dźwięki. Jak temu sprostać? Z pomocą przychodzi tzw. „fan swap”.

Fan swap to nic innego, jak zamiana wentylatorów w zasilaczu na nowe, które są bardzo ciche i zapewniają odpowiedni przepływ powietrza. Operacja taka kosztuje, zależenie od ilości i jakości zamienników, od 10 do 80 zł i może potrwać około godziny. Oczywiście nie twierdzimy, że każdy jest w stanie tego dokonać, jednak osoba, która z łatwością rozróżnia kolory i miała chociaż kilka razy lutownicę w ręku, nie powinna mieć z tym najmniejszych kłopotów.

Co będzie nam potrzebne? Po pierwsze nowe wentylatory – te powinny być dobrej jakości i bardzo ciche. W zależności od zasobności portfela możemy wybierać między takimi markami jak Acutake, Akasa czy Fander. Oprócz wentylatorów przyda nam się również śrubokręt krzyżakowy, lutownica, cyna, koszulki termokurczliwe oraz płaskoszczypy lub w ostateczności nożyk do tapet. Na koniec przydać się mogą plastikowe opaski zaciskowe.

Jak przebiega proces zmiany wentylatora zademonstrujemy na naszym Antecu 430 W. Zasilacz ten ma już dobre trzy lata i był używany bardzo często w efekcie czego wentylatory zaczęły nieprzyjemnie turkotać. Antec wyposażony jest w dwa wentylatory o rozmiarach 80 i 92 mm. Kupując nowe wentylatory koniecznie zwróćcie uwagę na ich grubość – w zasilaczach z wysokiej półki często cała objętość zasilacza jest tak zagospodarowana, że na grubszy wentylator może nie wystarczyć miejsca.

Wymiana wentylatora w zasilaczu

Strona: 1 2 3 4 Następna

Komentarze (2)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-2). Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: Guest.

conndor

  • Użytkownicy
  • 46 postów

Napisano 15 lip 2008, 14:07

Bardzo dobry artykuł uwzględniający że nie każdy jest elektronikiem i musi umieć lutować, uwzględnia wszystkie operacje jakie powinny być wykonane, oczywiście zamiast taśmy izolacyjnej możemy zastosować koszulki zdjęte z innych grubszych przewodów, ale to mała drobnostka. Oczywiście wentylator dobieramy o jak największej wydajności przy jak najniższych obrotach. Z reguły wentylatory powyżej 2000 obr/min zaczynają być słyszalne z odległości 1m.
Takie artykuły przypominają o bardzo ważnych sprawach lecz zapominanych bardzo dobrze 10 pnk.
Powodzenia

Guest

  • Goście

Napisano 15 sty 2012, 14:13

Bardzo dobry poradnik który pomoże w większości przypadków na wyciszenie głośno pracującego wentylatora w zasilaczu. Przy okazji mogę dodać ze istnieje możliwoś całkowicie darmowego wyciszenia zasilacza którą osobiście polecam. Mianowicie należy wykonać te wszystkie czynnosci pokazane w poradniku a następnie w samym plastikowym wirniku wyciągnąć njlepiej igłą gumową zaślepkę (zaślepka moze być przykryta naklejką producenta wentylatora i trzeba ja odkleić) i nasmarować łożysko wentylatora. Smar użyty do tej operacji według uznania.Po złożeniu i zamontowaniu zasilacza włączamy komputer i cieszymy sie błogą ciszą podwójnie gdyż osiagneliśmy cel bez wydania ani jednej złotówki (oprócz oczywiście smaru)
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd