News

Usługi w Windows 7

Jak działają i do czego służą poszczególne serwisy nowego systemu operacyjnego

Nowy system firmy Microsoft zaskoczył wszystkich bardzo pozytywnie. Stanowi bowiem optymalne połączenie atrakcyjnego wyglądu oraz dużej wydajności. Gigant z Redmond przyzwyczaił nas jednak do tego, że oprogramowanie z rodziny Windows jest przeładowane modułami, które dla zwykłego użytkownika są zazwyczaj zbędne. O jakie funkcje chodzi? Do czego służą? Jak je wyłączyć i co z konsekwencjami? O tym, i wielu innych sprawach, przeczytacie w niniejszym artykule.

Większość użytkowników z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że poszczególne funkcje Windowsa zależą od uruchomionych usług. Są one zazwyczaj uruchamiane wraz z systemem i nie wymagają interakcji z użytkownikiem. W praktyce stanowią one części składowe procesów Windowsa, dlatego w menedżerze zadań ich listę umieszczono w odrębnej zakładce. Raz uruchomiona usługa działa aż do momentu wyłączenia komputera, a zatem, jak nietrudno się domyślić, rezerwuje pewną ilość pamięci RAM.

Nie należy się spodziewać, że wyłączenie zbędnych z punktu widzenia użytkownika usług uczyni nasz komputer demonem prędkości. Ich wpływ na ogólną kondycję systemu jest z reguły stosunkowo niewielki. Warto jednak zainteresować się serwisami Windows, ponieważ tylko w ten sposób możemy pozbyć się niektórych uciążliwych lub denerwujących funkcji. A, jak wszyscy wiemy, Microsoft słynie z implementowania takowych w oprogramowaniu swojego autorstwa.

Zaczynamy!

Aby uruchomić okienko z listą usług systemowych musimy skorzystać z systemowej wyszukiwarki, która znajduje się w menu start lub polecenia uruchom. W obu przypadkach wystarczy, że wpiszemy „services.msc”, a następnie naciśniemy klawisz enter. Czynności te zostały zaprezentowane na poniższym video.

Okienko, które nam się ukazało, zawiera listę wszystkich serwisów dostępnych w systemie Windows. Klikając na poszczególne nagłówki kolumn, możemy wybrać sposób, w jaki będą sortowane. Jeżeli macie zamiar dokonywać zmian w oparciu o ten poradnik, proponuję pozostanie przy układzie alfabetycznym.

Aby zmodyfikować daną usługę musimy na jej nazwie dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy (lub jeden raz prawym, a następnie z rozwiniętego menu wybrać pozycję „Właściwości”). Wówczas otrzymamy dostęp do szczegółowych ustawień wybranego elementu. Nas najbardziej będzie interesowała rozwijana lista, poprzedzona napisem „Typ uruchomienia”. Do wyboru mamy cztery opcje:

 • Automatyczny (opóźnione uruchomienie) – usługa zostaje włączona dopiero po zakończeniu procesu bootowania systemu.
 • Automatyczny – usługa jest uruchamiana w trakcie procesu bootowania sytemu.
 • Ręczny – system Windows 7 uruchamia usługę jedynie w przypadku, gdy jest ona potrzebna.
 • Wyłączony – usługa nigdy nie będzie uruchamiana.

Okienko usługi

Gdy zdecydujemy się już na którąś z opcji, klikamy OK. Po powrocie na listę wszystkich elementów, status edytowanej usługi powinien ulec zmianie.

Poniżej znajduje się lista usług systemowych, które warto edytować. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy któraś z nich będzie kiedykolwiek przydatna, najbezpieczniej jest ustawić jej status na „ręczny”. Otóż niektóre aplikacje wymagają do prawidłowego działania pewnych serwisów, więc warto się zabezpieczyć.

W nawiasach podałem optymalne ustawienia dla większości użytkowników. Warto jednak zachować rozsądek i uważać na to, co wyłączamy. Możemy bowiem spowodować awarię i tym samym utracić cenne dane. Najlepiej zatem utworzyć punkt przywracania systemu, który potem będzie stanowił ostatnią deskę ratunku. 

Strona: 1 2 3 4 Następna

Komentarze (28)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: TomaszGraf.

Paweł

 • Goście

Napisano 21 sie 2011, 22:01

Mam taki problem jeśli chodzi o Adaptacje jasności ekranu, ponieważ nie umiem jej wyłączyć. Korzystalem juz z pomocy windowsa ale nic mi to nie dalo poniewaz tam gdzie podaja gdzie to sie ma wyłączyć nie umiem tego znależć. Mój komputer to Lenovo ideapad Y560. Prawdopodobnie nie ma czujników dlatego tez ciagle mi gaśnie ekran. Prosze o szybka pomoc!Dołączona grafika Dołączona grafika

ZUPA

 • Goście

Napisano 23 lis 2011, 21:42

Nie wiem czy rozwiązałeś już ten problem ale ..... u mnie w lenovo 3000 n200 jest tak kliknij start dalej panel sterowania dalej opcje zasilania dalej po lewej wybierz moment wyłączenia ekranu a dalej już będziesz wiedział.
Pozdrawiam

Guciek

 • Goście

Napisano 2 gru 2011, 22:13

Kolego ,, Paweł,, jeżeli systemowa konfiguracja nie pomoże  wejdz w ustawienia sterownika graficznego zintegrowanej grafiki i tam znajdziesz odpowiednią funkcję.

sprytny_lisek

 • Goście

Napisano 7 sty 2012, 21:20

swietny, szczegolowy poradnik.

Tomek

 • Goście

Napisano 19 kwi 2012, 08:58

Witam. Problem szczegółowo opisałem na swoim blogu: http://ebloog.pl/wyl...ug-w-windows-7/ Pozdrawiam! :)

Anapurna

 • Goście

Napisano 25 wrz 2012, 10:50

Rewelacyjny poradnik!

krissma71

 • Goście

Napisano 18 kwi 2013, 10:23

Gratuluję autorowi poradnika! Bardzo dobrze zrobiony i będę go polecał. Bardzo prosto można "odchudzić" system a przy tym bezpiecznie.

srakamen

 • Goście

Napisano 3 gru 2013, 18:11

świetny poradnik, bardzo ładnie opisany, lecz myśle że jeszcze kilka usług można tu dodać :) 5/5 majster pzdr :)

PIxEL

 • Goście

Napisano 1 lut 2014, 22:56

dlaczego mi padla usluga windows audio? (brak mozliwosci uruchomienia jej - blad 1068)

Cronics

 • Goście

Napisano 5 maj 2014, 15:07

Bardzo słaby poradnik nic nie pomaga,bo nic ciekawego nie opisuje szczegółowo czyli bezurzyteczne wypierdki pismaka
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd